Дія BEMER-терапії на силу чотириголового м'яза стегна при лікуванні розсіяного склерозу (sclerosis multiplex)
Др. Дураї Петер, терапевт, спеціаліст реабілітації органів опорно-рухового апарату, спортивний лікар (Угорщина)
Медичною наукою доказано, що магнітотерапія є одним із найбільш ефективних фізіотерапевтичних способів лікування розсіяного склерозу. У даному дослідженні ми прослідкували дію BEMER-терапії на силу м’язів-розгиначів нижніх кінцівок при лікуванні розсіяного склерозу. Було проведено клінічне спостереження 20 осіб без огляду на їх вік, стать, тип SM, стадію хвороби у 0. часі було виконано фізичне обстеження, спеціальний EDSS тест на інвалідність, функціональний FIM тест на самостійність для визначення інвалідності, Multicont II комп’ютерне динамометричне обстеження на визначення м'язової сили та відеозапис для презентації рухової координації. М'язову силу нижніх кінцівок ми встановлювали ізометрично за допомогою вимірювання примусового крутного моменту.
Після цього на протязі 6 тижнів ми застосовували BEMER терапію, після її закінчення повторювали всі обстеження. На протязі цих 6 тижнів нами не вносилися зміни у встановлену раніше медикаментозну терапію, частоту занять лікувальною фізкультурою, спосіб життя. Результати порівнювалися із вихідними даними та думкою хворих. Позитивний вплив BEMER терапії встановлювався на підставі зміни показників м’язової сили.
Результати
Узагальнення даних показало, що у всіх 20 хворих спостерігалося покращення результатів. В середньому у порівнянні із вихідними даними спостерігалося збільшення м’язової сили на слабшій стороні на 75 %, а на сильнішій стороні - на 32 %. Зменшилася різниця м’язової сили двох нижніх кінцівок, що позитивно відобразилося на координації рухів та витримці рівноваги. Ми виконали розподіл хворих за спеціальною шкалою EDSS, згідно якої від 10 до 0 встановлюється діапазон стану від повної інвалідності до стану руху без використання допоміжних засобів. Цей тест встановлює співвідношення одночасно використання допоміжних засобів до відстані ходьби, в ході дослідження і тут спостерігалося покращення результатів. Відстань ходьби збільшилася, використання допоміжних засобів зменшилося. В середньому показник EDSS знизився із 4,0 до 3,5. функціональний FIM тест на самостійність вимірює ступінь самозабезпечення хворого, мається на увазі особиста гігієна, одягання та ін. Тут також спостерігалося покращення результатів., показник FIM зріс із 117 на 122. Отже, вказані результати показують кореляцію між клінічними даними та думкою хворих. Однозначне покращення спостерігалося і у показниках, які клінічно не вимірюються, а саме інконтинентність, стомлюваність, загальний настрій.
Джерело: Наукові видання - "BEMER - з практики лікування"